Uważaj na to oszustwo. T-Mobile ostrzega

Uważaj na to oszustwo. T‑Mobile ostrzega

T-Mobile; sklep; punkt handlowy; salon; telekom
T-Mobile; sklep; punkt handlowy; salon; telekom
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Tupungato
07.01.2023 13:13, aktualizacja: 08.01.2023 06:04

T-Mobile ostrzega przed oszustami, którzy starają się wykorzystać wizerunek firmy. Cyberprzestępcy sygnują logiem operatora strony internetowe, które służą do wyłudzania danych osobowych.

Uwaga na kolejny rodzaj oszustwa. T-Mobile ostrzega swoich klientów przed cyberprzestępcami, którzy wykorzystują wizerunek firmy do wyłudzania danych osobowych. Tym razem zachęcają do ich udostępniania przez rzekome nagrody w postaci drogich smartfonów marki Samsung lub iPhone.

Oszustwo, o którym informuje operator, polega m.in. na tym, że użytkownik otrzymuje wiadomość o możliwości wygrania wspomnianego smartfona w zamian za wypełnienie ankiety, która dotyczy satysfakcji ze świadczonych przez T-Mobile usług. Po wypełnieniu krótkiego kwestionariusza osoba taka otrzymuje kolejną wiadomość, tym razem z informacją o zdobyciu nagrody.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W drugiej wiadomości znajduje się link, który kieruje do strony z rzekomo wygraną nagrodą. Cyberprzestępcy liczą na to, że ich ofiara udostępni swoje dane, a także uwierzy, że musi pokryć koszty dostawy urządzenia. W rzeczywistości może przynieść to nieprzyjemne konsekwencje.

Udostępnienie danych samo w sobie jest niebezpieczne. W przyszłości przestępcy mogą wykorzystać je na naszą niekorzyść, niezależnie od tego, ile danych pozyskali. Prawdziwe niebezpieczeństwo jest jednak związane z przelewem, który ma być opłatą za dostawę.

Przestępcy mogą przygotować fikcyjną bramkę płatności, która w rzeczywistości posłuży im do wykradnięcia danych, a co za tym idzie, do uzyskania dostępu do konta bankowego ofiary. Z tego względu warto szczególnie dokładnie przyglądać się wiadomościom, które otrzymujemy.

Naszą uwagę powinny zwrócić błędy językowe i ortograficzne, a także (a może przede wszystkim) adres, z którego wiadomość została przesłana. Wskazane jest także unikanie otwierania linków, które prowadzą do nieznanych nam serwisów. Zdecydowanie należy unikać też instalowania jakichkolwiek aplikacji oraz wykonywania przelewów bankowych na nieznanych serwisach.

W przypadku oszustwa "na nagrodę" oszuści starają się zwiększać swoją wiarygodność przez wykorzystywanie wizerunku znanego operatora. W związku z tym T-Mobile prosi o zgłaszanie tego typu sytuacji na adres: boa@t-mobile.pl.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)