Auto uruchomisz iPhone'em. Funkcja Apple Car Key może wreszcie zyskać popularność

Auto uruchomisz iPhone'em. Funkcja Apple Car Key może wreszcie zyskać popularność

BMW odblokowane iPhone'em
BMW odblokowane iPhone'em
Źródło zdjęć: © BMW
Wojciech Kulik
21.02.2023 15:23, aktualizacja: 23.02.2023 07:24

Będziemy mogli otworzyć samochód iPhone’em i nim też uruchomimy silnik. Funkcja Apple Car Key nie jest wprawdzie zupełną nowością, ale wygląda na to, że niebawem lista kompatybilnych samochodów może się poważnie wydłużyć.

Możemy już trzymać w telefonie dokumenty (takie jak dowód osobisty czy legitymacja studencka), bilety komunikacyjne czy parkingowe, a także karty płatnicze i lojalnościowe. Od pewnego czasu aplikacja może też zastąpić kluczyk do samochodu. Tak właśnie działa Apple Car Key.

Co to jest Apple Car Key?

Apple Car Key umożliwia odblokowanie samochodu za pomocą iPhone’a lub innego urządzenia Apple poprzez aplikację Portfel (Wallet). Sprawia, że nie musisz mieć przy sobie fizycznego kluczyka, aby dostać się do samochodu. Dzięki funkcji udostępniania możesz także udzielić dostępu do auta małżonkowi, córce czy przyjacielowi. Co więcej, wirtualny kluczyk działa jak ten prawdziwy, więc możesz go wykorzystać nie tylko podczas otwierania drzwi, ale też do uruchomienia silnika.

Funkcja Apple Car Key na zbliżeniu
Funkcja Apple Car Key na zbliżeniu© BMW

Funkcja Apple Car Key została zapowiedziana w 2020 r. Szybko też ją wprowadzono, ale nie zdołała zyskać szerszej popularności. Może byłoby inaczej, gdyby nie fakt, że na obsługę tego rozwiązania zdecydowało się tylko trzech dużych producentów: BMW, Hyundai (Genesis) i Kia, co więcej – poza tym pierwszym w bardzo ograniczonej liczbie modeli. Wydaje się, że amerykański gigant chce jednak coś w tej kwestii zmienić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Funkcja Apple Car Key może trafić do kolejnych samochodów

Przypuszczenia te wynikają z faktu, że w sklepie App Store pojawiła się aplikacja Car Key Tests. Choć nie towarzyszy jej żadna zapowiedź, to eksperci z 9to5Mac są przekonani, że jest dowodem na to, że Apple chce przyspieszyć powszechne przyjęcie tej funkcji. Jak można przeczytać w zamieszczonej w serwisie publikacji, "prawdopodobnie Apple w przeszłości dystrybuowało tę aplikację bezpośrednio do partnerów, a dodanie jej do sklepu upraszcza proces i ułatwia dystrybucję".

Aplikacja Apple Car Key Tests w App Store
Aplikacja Apple Car Key Tests w App Store© Apple App Store | własne

Aplikacja Car Key Tests jest przeznaczona dla producentów samochodów i umożliwia im testowanie integracji pojazdów z opisywaną funkcją. Pozwala na weryfikację, czy spełnione są wszystkie wymogi związane z bezpieczeństwem czy wydajnością. Nie da się jej wyszukać w sklepie App Store, ale bezpośredni link prowadzi tam, gdzie trzeba.

Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)