Centralny Rejestr Wyborców. Sprawdź przed głosowaniem

Centralny Rejestr Wyborców. Sprawdź przed głosowaniem

Dowód osobisty
Dowód osobisty
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
05.04.2024 14:42

Przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi 7 kwietnia warto sprawdzić dane w Centralnym Rejestrze Wyborców. To baza, w której znajdują się informacje o wszystkich osobach uprawnionych do głosowania w Polsce. W ten sposób można m.in. sprawdzić adres właściwego lokalu wyborczego.

Centralny Rejestr Wyborców obejmuje dane polskich obywateli, którzy ukończyli 17 lat oraz obywateli państw UE i Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, którzy złożyli wcześniej wniosek o dopisanie ich do CRW. Baza pozwala sprawdzić podstawowe informacje niezbędne przed głosowaniem w wyborach. Można się do niej dostać przez internet, w urzędzie lub za pośrednictwem mObywatela.

W Centralnym Rejestrze Wyborców można sprawdzić wszystkie dane gromadzone o wyborcach, w tym zweryfikować adres odpowiedniego lokalu wyborczego. Ten jest zależny co do zasady od miejsca zamieszkania głosującego, ale nie w każdym przypadku. W CRW można sprawdzić te dane i część z nich zmienić:

  • złożyć wniosek o dopisanie do rejestru wyborców,
  • sprawdzić obecnie przypisane miejsce głosowania,
  • złożyć wniosek o głosowanie w miejscu pobytu stałego.

Dane z CRW można też wyświetlić w aplikacji mObywatel. Zarówno przy komputerze, jak i z telefonem w ręku, wpierw trzeba się jednak zalogować. Można to zrobić na kilka sposobów, w tym z wykorzystaniem Profilu Zaufanego, mDowodu czy uwierzytelniania przez bankowość elektroniczną. Chcąc zalogować się do CRW przy komputerze, do uwierzytelniania można wykorzystać wcześniej skonfigurowaną aplikację mObywatel.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)