Opera porzuca architekturę PowerPC

Opera porzuca architekturę PowerPC30.08.2010 21:00
Wojciech Cybulski

Zła wiadomość dla użytkowników komputerów z procesorami PowerPC - firma Opera Software właśnie ogłosiła, że zamierza w najbliższym czasie zaniechać rozwijania przeglądarki internetowej Opera na tę architekturę.

Komputery zgodne z architekturą PowerPC pracują w większości pod kontrolą systemu Mac OS lub specjalnych dystrybucji Linuksa. Kilka lat temu firma Apple zrezygnowała ze stosowania procesorów PowerPC w Makach, przez co popularność architektury w zastosowaniach domowych zaczęła gwałtownie spadać. Obecnie osoby korzystające z Opery w wersji PowerPC stanowią jedynie 0,1% wszystkich użytkowników tej przeglądarki. Firma zdecydowała więc, że zaprzestanie rozwijania tej wersji Opery i skupi się na bardziej popularnych architekturach. Najnowsze kompilacje Opery 10.6x będą więc ostatnimi, jakie będą dostępne na architekturę PowerPC.

Warto przypomnieć, że na podobny krok zdecydowała się niedawno Mozilla. Przedstawiciele fundacji ogłosili, że Firefox 4 będzie pierwszym wydaniem przeglądarki Mozilli, które nie będzie dostępne w wersji na architekturę PowerPC. Dla właścicieli starszych Maków nadchodzą więc ciężkie czasy - czy ulegną oni presji i zmienią swoje komputery na nowsze, z procesorem zgodnym z architekturą x86?

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)