Próbował przemycić nóż na pokład samolotu. Ukrył go w laptopie

Próbował przemycić nóż na pokład samolotu. Ukrył go w laptopie

Laptop Gigabyte Aero 15 z ukrytym nożem przejęty przez Travel Security Agency.
Laptop Gigabyte Aero 15 z ukrytym nożem przejęty przez Travel Security Agency.
Źródło zdjęć: © TSA
Przemysław Juraszek
19.11.2022 14:35, aktualizacja: 19.11.2022 15:49

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Transportu (Travel Security Agency) zatrzymała mężczyznę na międzynarodowym lotnisku Richmond w Wirginii po odkryciu noża ukrytego w jego laptopie gamingowym.

Jak podaje portal hothardware mężczyzna zwrócił uwagę ochrony, gdy podczas skanowania bagażu funkcjonariusz skanera zauważył w bagażu przedmiot wyglądający na nóż. Funkcjonariusze po przejrzeniu zawartości torby noża nie znaleźli, toteż zaczęli prześwietlać przedmioty osobno. Okazało się, że poszukiwany nóż znajdował się w laptopie, a dokładniej był przyklejony do spodniej części obudowy.

Warto zaznaczyć, że różne materiały w różnym stopniu absorbują promieniowanie rentgenowskie, toteż tutaj stal była widoczna, nawet gdy była ukryta pod warstwą aluminium lub plastiku. Jak przyznała agencja, właściciel laptopa początkowo zaprzeczał jakoby wiedział o nożu, ale po rozebraniu laptopa przyznał, że należy do niego. Mężczyźnie grozi grzywna w zależności od kwalifikacji czynu od 390 dolarów do 10 700 dolarów.

Mimo iż na zdjęciach nie widać wiele, to np. sama bateria od G-Style Ltd. wskazuje na sprzęt od Gigabyte. Z kolei sam wewnętrzny layout bardzo przypomina ten stosowany w laptopach Gigabyte Aero. Po dodatkowym zbadaniu sprawy możemy z całą pewnością stwierdzić, że jest to jakaś z konfiguracji Gigabyte Aero 15 XB z kartą graficzną Nvidia GeForce RTX 2070 i procesorem Intel Core 11. generacji. Warto zaznaczyć, że sztuka przejęta przez Agencję wygląda na zaniedbaną, o czym świadczy mocno zakurzony układ chłodzenia.

Seria Aero od Gigabyte od czasu powstania oferowała bardzo lekkie, a zarazem wydajne laptopy gamingowe, które jednak ze względu na ograniczenia fizyki nigdy nie miały dobrej kultury pracy pod obciążeniem. Z drugiej strony zamknięcie komponentów pokroju np. karty graficznej GeForce RTX 3070 z 105 W TGP i procesora Intela z limitem mocy także ustawionym na 60/70 W w kompaktowej obudowie o grubości 20 mm to bardzo trudne zadanie wymagające kompromisów w kwestii głośności pod obciążeniem.

Przemysław Juraszek, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)