SMS o paczce. Dopłata 2 lub 3 złotych to bzdura

Fałszywe SMS-y o paczce
Fałszywe SMS-y o paczce
Źródło zdjęć: © Pixabay, dobreprogramy
Oskar Ziomek

30.05.2022 07:34, aktual.: 30.05.2022 08:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

SMS-y o paczkach i zamówieniach cały czas trafiają do skrzynek odbiorczych w telefonach Polaków. Ktoś deklaruje, że przesyłka została wstrzymana i konieczna jest dopłata rzędu 2 czy 3 złotych, aby dostawa mogła zostać zrealizowana. Takie wiadomości SMS najlepiej jest po prostu ignorować.

Do naszej redakcji dzień w dzień trafiają kolejne zgłoszenia o "oszustwie na paczkę". Do Polaków trafiają SMS-y, w których ktoś w znany sposób próbuje nakłonić do kliknięcia załączonego linku, by uiścić rzekomo niezbędną, drobną dopłatę do zamówienia. Historia jest rzecz jasna zmyślona, a formularz płatności - spreparowany. Atakujący chcą w ten sposób przejąć dane logowania do banku ofiary i ukraść pieniądze.

Wiadomości SMS o paczce wysyłane są z wielu numerów, nierzadko tych samych, które były wykorzystywane do innych kampanii tego rodzaju. Co ciekawe, sam schemat powtarzany jest falami przynajmniej od drugiej połowy ubiegłego roku. Wówczas w okresie przedświątecznym odnotowaliśmy największą dotychczas falę fałszywych SMS-ów o paczkach i zamówieniach.

Fałszywy SMS o paczce
Fałszywy SMS o paczce

Tym razem zgłoszenia dotyczą wiadomości z numerów +48451624773 oraz +48451551438. Każdy otrzymany SMS tego rodzaju proponujemy po prostu ignorować i na chłodno analizować sytuację. Wiadomość można także przesłać do CERT Polska celem weryfikacji bezpieczeństwa, a sam numer dodać do czarnej listy w telefonie, dzięki czemu w przyszłości akurat ten nadawca nie zdoła się już z nami skontaktować.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)