SMS z numeru 451552030. Ktoś podszywa się pod InPost

SMS z numeru 451552030. Ktoś podszywa się pod InPost

Paczkomat InPost
Paczkomat InPost
Źródło zdjęć: © Getty Images | Gallo Images
Oskar Ziomek
31.05.2022 14:02

Wiadomość SMS o wstrzymaniu paczki z tytułu niedopłaty może zyskać na wiarygodności, jeśli użyje się w treści nazwy popularnego przewoźnika. Tak zapewne uznali atakujący, którzy rozsyłają fałszywe SMS-y sugerujące, że nadawcą komunikatu jest firma InPost.

Forma oszustwa jest znana i polega na przekazywaniu nieprawdziwej historii o wstrzymaniu dostawy z powodu niedopłaty niewielkiej kwoty. W tym przypadku SMS dotarł do naszego czytelnika Wojciecha z numeru +48451552030, a nadawca zasugerował konieczność dopłacenia niespełna 2 złotych, by wznowić podróż paczki. Zmianą względem typowego scenariusza jest wykorzystanie wizerunku firmy InPost.

W treści wiadomości SMS znajduje się link do fałszywego serwisu szybkich płatności. Formularz jest przygotowany tak, że zamiast logować się do banku, ofiara przekazuje dane logowania atakującym. Wówczas to oni w tle otwierają faktyczny serwis z bankowością internetową i próbują dostać się na konto. Jeśli się uda - kradzież pieniędzy jest formalnością.

Fałszywy SMS
Fałszywy SMS© dobreprogramy | Czytelnik Wojciech

Chociaż powinno to być oczywiste, z tego miejsca przypominamy, że odwiedzanie skróconych linków z SMS-ów jest z założenia niebezpieczne. Ponadto sam kontekst opisywanej wyżej wiadomości - konieczność dopłaty, by paczka kontynuowała podróż - jest absurdalny i powinien od razu zwrócić uwagę odbiorcy, że wiadomość SMS nie jest wiarygodna. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy jednak pamiętać, że zawsze pozostaje opcja skontaktowania się we własnym zakresie z przewoźnikiem.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)