SMS z numeru 729985644: "Otrzymałeś wiadomość MMS"

Wiadomości SMS
Wiadomości SMS
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

16.05.2022 12:59, aktual.: 16.05.2022 13:56

Wiadomość SMS o rzekomym otrzymaniu MMS-a to oszustwo. Taki komunikat rozsyłany jest m.in. z numeru +48729985644 i nie ma związku z autentycznymi powiadomieniami od operatora. Informację o wysyłce podobnych wiadomości otrzymaliśmy od naszego czytelnika.

Do Polaków cały czas trafiają fałszywe SMS-y. W ostatnim czasie głównie dotyczące rzekomego wyłączenia energii elektrycznej czy wiadomości na poczcie głosowej, ale nie tylko. Do kolekcji dołączają SMS-y o "otrzymanej wiadomości MMS". Oczywiście jest to zmyślona historia, która ma tylko zachęcić do kliknięcia spreparowanego linku do fałszywego serwisu. Taką wiadomość można dostać m.in. z numeru 729985644.

Zależnie od formy oszustwa, docelowa strona może wyłudzać dane osobowe, zachęcać do instalacji zawirusowanej aplikacji czy nawet wyłudzać dane karty płatniczej lub logowania do banku. W przypadku tego oszustwa trzeba się jednak postarać, by uwierzyć, że komunikat jest autentyczny. Wiadomość przygotowana jest nieskładnie, treść przedzielają losowe spacje, a link nie udaje "ładnie" przygotowanego hiperłącza, które udawałoby autentyczny adres np. operatora komórkowego.

Fałszywy SMS o MMS-ie
Fałszywy SMS o MMS-ie© dobreprogramy

Po otrzymaniu takiej wiadomości, najlepiej będzie po prostu ją zignorować. Wcześniej można przesłać ją do pracowników CERT Polska, by została poddana dodatkowej analizie, a numer nadawcy dodać do czarnej listy w smartfonie. Dzięki temu w przyszłości nie otrzymamy już wiadomości od tego samego nadawcy.

Nie chroni to co prawda przed otrzymaniem analogicznego SMS-a z innego numeru, ale jak pokazuje praktyka, oszuści często wykorzystują te same numery do atakowania użytkowników w przyszłości. Częściowo taka metoda pozostaje więc skuteczna.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)