Wiadomość SMS od "DHL-a". Nie wysłał jej kurier

Wiadomość SMS od "DHL-a". Nie wysłał jej kurier

Fałszywy SMS od "DHL-a"
Fałszywy SMS od "DHL-a"
Źródło zdjęć: © Pixabay, dobreprogramy
Oskar Ziomek
12.12.2022 19:23, aktualizacja: 12.12.2022 21:37

Do redakcji trafiają kolejne zgłoszenia wiadomości SMS, w których ktoś podszywa się pod firmę kurierską DHL. Jeden z najnowszych przykładów to SMS z numeru 725752494. Nadawca sugeruje, że konieczne jest uregulowanie należności, by kurier mógł dostarczyć paczkę. To fałszywa historia i kolejny przykład typowego ataku grudniową porą.

Fałszywy SMS z numeru 725752494 to tylko kolejny przykład, który pokazuje zacięcie cyberprzestępców. W tym przypadku ktoś podszywa się pod firmę kurierską, próbując zachęcić odbiorcę do kliknięcia skróconego linku. Prowadzi on do fałszywego serwisu szybkich płatności, gdzie zostaną wyłudzone dane logowania do bankowości internetowej. Następny krok to kradzież pieniędzy z konta ofiary.

Opisywane oszustwo jest typową formą spotykaną zwłaszcza w grudniu. Na podobnej zasadzie atakujący deklarują także konieczność uregulowania rachunku za gaz, dopłaty do paczki z tytułu jej nadwagi lub straszą blokadą konta bankowego przez rzekomą podejrzaną aktywność. Okres przedświąteczny sprzyja roztargnieniu i podejmowaniu nieracjonalnych decyzji. Oszuści nie zwalniają więc tempa i masowo wysyłają SMS-y do Polaków.

Przykładowe, fałszywe SMS-y
Przykładowe, fałszywe SMS-y© dobreprogramy | Czytelnik dobrychprogramów

Fałszywe SMS-y o konieczności dopłaty niewielkich kwot mogą być także związane z innymi firmami kurierskimi oraz pretekstami. W każdym przypadku apelujemy o czujność i wstrzymanie się od pochopnych decyzji. Przypominamy, że podejrzane SMS-y można przekazywać bezpośrednio ekspertom z CERT Polska do dalszej analizy. Wątpliwości w sprawie paczek warto w międzyczasie na własną rękę wyjaśnić z przewoźnikiem lub nadawcą.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)