Windows 11 i nieznany skrót klawiszowy. Działa od wersji 22H2

Windows 11 i nieznany skrót klawiszowy. Działa od wersji 22H2

Microsoft zapowiada duże zmiany w Windows 10
Microsoft zapowiada duże zmiany w Windows 10
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
08.02.2024 12:41

Windows 11 22H2 i nowsze, pod warunkiem zainstalowanych bieżących aktualizacji, pozwala skorzystać z mało znanego skrótu klawiszowego. To cenna kombinacja zwłaszcza dla użytkowników wielu urządzeń audio i niestety niedostępna dla korzystających z wcześniejszego Windowsa 10.

Windows 11 obsługuje całą masę przydatnych skrótów klawiszowych, ale niektóre są mniej znane od innych. Jak wspomniała w serwisie X pracująca w Microsofcie Jen Gentleman, mało znanym skrótem, który działa w Windows 11 stosunkowo od niedawna jest kombinacja Win+Ctrl+V, która stanowi wygodną formę dostania się do szybkich ustawień dźwięku na pasku zadań Windowsa 11.

Naciśnięcie tych klawiszy w Windows 11 pokazuje niewielkie menu, z poziomu którego można przestawić urządzenie wyjściowe, włączyć dźwięk przestrzenny lub dostać się do miksera głośności. Alternatywnie ten sam widok można wyświetlić po dwóch kliknięciach myszą na pasku zadań Windows 11 - najpierw na skrócie do ustawień sieci, dźwięku i baterii, później na symbolu ustawień dźwięku obok suwaka głośności.

Wkrótce w nowych komputerach z Windows liczba skrótów klawiszowych może jeszcze dodatkowo wzrosnąć. Microsoft planuje bowiem w tym roku uruchomić obsługę nowego przycisku na klawiaturach, który ma trafić do pierwszych laptopów i peryferiów. Na klawiaturach znajdzie się bowiem dodatkowy przycisk "Copilot", który będzie wykorzystywany w parze z funkcjami AI w Windowsie na rynkach, gdzie ta funkcja jest już dostępna, zaś na pozostałych - będzie skrótem do systemowej wyszukiwarki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie zamyka to jednak drogi do uruchomienia nowej gałęzi skrótów, które będą działać właśnie w parze z tym przyciskiem - przez lata niedostępnym na klawiaturach. Trudno powiedzieć, czy Microsoft planuje wykorzystać taki potencjał od początku, ale można zakładać, że powstaną przynajmniej krótkie kombinacje związane z samym przyciskiem Copilot i literami, co mogłoby wywoływać konkretne opcje związane właśnie ze sztuczną inteligencją w Windows 11 i późniejszych systemach.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)