Wyższa jakość na YouTube. Nowa technologia Microsoftu poprawi ostrość wideo

Wyższa jakość na YouTube. Nowa technologia Microsoftu poprawi ostrość wideo

YouTube w przeglądarce
YouTube w przeglądarce
Źródło zdjęć: © Pexels | cottonbro studio
Wojciech Kulik
07.03.2023 10:05, aktualizacja: 07.03.2023 10:56

Męczy cię niska jakość wideo na YouTube? Microsoft opracował technologię, która pomoże się rozprawić z tym problemem. Już wkrótce w przeglądarce Microsoft Edge pojawi się funkcja VSR, czyli Video Super Resolution.

Zespół rozwijający przeglądarkę Microsoft Edge przeanalizował dane i wyszło na to, że mniej więcej co trzeci film odtwarzany w programie ma rozdzielczość 480p lub niższą. Czasem winny jest wolny Internet, a czasem po prostu materiał pochodzi z czasów, kiedy taka jakość była absolutną normą. Tymczasem oglądanie wideo w niskiej rozdzielczości nie należy do zbyt przyjemnych: nie widać detali, dynamiczne obiekty się rozmywają, a tekst jest nieczytelny. Microsoft opracował technologię Video Super Resolution, która pomoże to zmienić.

Wyższa jakość wideo w Microsoft Edge

Zapowiedź przychodzi zaledwie kilka dni po tym, jak udostępniona została technologia Nvidia RTX Video Super Resolution. Podobieństwo nazw nie jest przypadkowe – to właściwie bliźniacze rozwiązania, choć opracowane przez dwie różne firmy. W obu przypadkach chodzi o zaawansowany upscalling (czyli automatyczną poprawę rozdzielczości), ale technologia Microsoftu ma tę przewagę, że działa nie tylko na kartach graficznych Nvidii, ale też układach firmy AMD.

Niestety technologia ta nie zadziała zawsze i wszędzie. Potrzebny jest właściwy materiał wideo (o rozdzielczości nie większej niż HD 720p i wolny od zabezpieczeń DRM) oraz odpowiednio wyposażony komputer. Ten ostatni musi mieć na pokładzie stosunkowo nową kartę graficzną – kompatybilne są układy z rodziny Nvidia GeForce RTX (od serii 20 do 40) oraz AMD Radeon (od RX 5700 do RX 7800) w wersji standardowej, ale też mobilnej. Skorzystamy z niej więc także na laptopach gamingowych, przy czym będą musiały być w tym celu podłączone do źródła zasilania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak działa VSR (Video Super Resolution)?

Technologia Video Super Resolution bazuje na algorytmach sztucznej inteligencji. Wykorzystuje uczenie maszynowe, aby w optymalny sposób usuwać blokowe artefakty kompresji, zwiększać ostrość krawędzi i – ogólnie rzecz biorąc – poprawiać rozdzielczość wideo. Efektem mają być wyraźniejsze filmy w serwisach takich jak YouTube. To dobra opcja nie tylko dla osób, które często oglądają starsze nagrania, ale też dla tych, którym osiągnięcie wyższej rozdzielczości uniemożliwia zbyt wolny Internet.

Aktualnie trwają testy tej funkcji – została udostępniona mniej więcej połowie testerów programu Microsoft Edge w kanale Canary. Osoby, które chcą sprawdzić ją już teraz, mogą aktywować ją ręcznie, włączając flagę pod adresem edge://flags/#edge-video-super-resolution. Z czasem funkcja stanie się integralną częścią przeglądarki, a do włączenia jej wystarczy kliknięcie ikony "HD" pojawiającej się na pasku adresu podczas oglądania wideo o niższej rozdzielczości.

Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)