YouTube: filmy Shorts pozwolą zarobić. Zmiana od lutego 2023 roku

YouTube: filmy Shorts pozwolą zarobić. Zmiana od lutego 2023 roku

Logo YouTube Shorts
Logo YouTube Shorts
Źródło zdjęć: © GETTY | Slaven Vlasic
Oskar Ziomek
11.01.2023 15:50

Twórcy publikujący krótkie filmy Shorts na YouTubie już niedługo będą mogli na nich zarobić na podobnej zasadzie, jak w przypadku "zwykłych" materiałów wideo. Zarabianie na filmach Shorts to jeden z trzech modułów, na które podzielono teraz program YPP, który wykorzystywany jest do monetyzacji.

Na szczegóły zmiany na YouTubie zwrócił uwagę serwis GHacks. Twórcy, którzy publikują firmy Shorts, począwszy od lutego 2023 roku będą mogli zgodnie z zapowiedzią zarobić na reklamach, które wyświetlają się pomiędzy kolejnymi filmami. Obecnie nie ma takiej możliwości, a YouTube docenia twórców Shorts tylko za pośrednictwem programu jednorazowych nagród (który nomen omen zostanie tym samym zamknięty).

Shorts na YouTubie to w praktyce konkurencja dla TikToka, który stał się aplikacją numer jeden kojarzoną z "pionowymi", krótkimi filmami. Jasne zasady zarabiania na reklamach mogą skłonić wielu twórców na YouTubie do rozwijania również takich materiałów na swoich kanałach. W przypadku regularnych treści niezmienne pozostają wymagania minimalne pozwalające na uruchomienie monetyzacji, tj. co najmniej 1000 subskrypcji i 4 tys. godzin wyświetleń filmów w ciągu ostatniego roku.

YouTube nie ukrywa od początku, jak duży potencjał drzemie w krótkim formacie. Stosunkowo niedawno uruchomiono możliwość tworzenia remiksów, dzięki czemu proste filmy Shorts da się stworzyć z poziomu aplikacji w telefonie, na bazie istniejących już, pełnowymiarowych materiałów.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)