Android Auto obsłuży nowe aplikacje. Przydadzą się przy domu

Android Auto obsłuży nowe aplikacje. Przydadzą się przy domu

Android Auto
Android Auto
Źródło zdjęć: © Google
Oskar Ziomek
14.04.2023 11:54

Android Auto już niedługo zaoferuje nowe aplikacje do obsługi urządzeń "smart" w domu. O ile dotychczas system mógł być kojarzony tylko z aplikacją Samsung SmartThings, teraz Google otworzył furtkę, z której skorzystają inni deweloperzy aplikacji na Androida Auto oraz Androida Automotive.

Android Auto, który niedawno został zaktualizowany do wersji 9.3, już niedługo powinien zaoferować dostęp do zupełnie nowej gamy aplikacji. Chodzi o programy ułatwiające obsługę urządzeń Internetu Rzeczy, które można spotkać głównie w domach. Niejako w ramach wyjątku, od ponad dwóch lat działa tu już SmartThings Samsunga, ale niedługo oferta powinna zostać rozszerzona, bo Google ogłosił na blogu dla deweloperów, że otwiera drogę do tworzenia własnych wersji aplikacji, które zadziałają w samochodach.

W praktyce oznacza to, że niedługo z poziomu ekranu w samochodzie z uruchomionym Androidem Auto, kierowca będzie mógł zarządzać podłączonymi do sieci sprzętami powiązanymi z jego kontami. O ile można dyskutować, czy zdalne uruchomienie autonomicznego odkurzacza zza kierownicy jest niezbędne, tak łatwo dostrzec zastosowania na przykład dla sterowania roletami, bramą wjazdową czy nawet domowym alarmem. Deweloperzy mają więc pole do popisu.

Aplikacja Samsung SmartThings w smartfonie i Androidzie Auto
Aplikacja Samsung SmartThings w smartfonie i Androidzie Auto© Google

Opisywana zmiana dotyczy zarówno Androida Auto, jak i znacznie mniej popularnego Androida Automotive. Otwarcie przez Google'a możliwości tworzenia takich programów nie oznacza oczywiście automatycznie, że lada dzień pojawią się pierwsze propozycje. Można się jednak spodziewać, że w perspektywie miesięcy i lat oferta programów obsługiwanych przez Androida Auto w samochodzie znacznie się zwiększy.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)