Jak sprawdzić szybkość internetu? Speedtest na kilka sposobów

Test szybkości internetu w Google
Test szybkości internetu w Google
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

05.05.2024 06:30

Prędkość internetu można sprawdzić na kilka sposobów. Popularny "speedtest" da się bowiem wykonać na wybranych stronach, w wyszukiwarce, aplikacji mobilnej czy nawet wśród narzędzi samego routera lub modemu. Podpowiadamy, jak na kilka sposobów sprawdzić szybkość internetu.

Testowanie szybkości internetu to popularny benchmark, który przydaje się, by oszacować, jak długo potrwa pobieranie gry, ładowanie filmu w wysokiej rozdzielczości lub po prostu - by sprawdzić, czy dostawca internetu faktycznie wywiązuje się z umowy.

Trzeba pamiętać, że na wyniki otrzymywane w tzw. speedteście ma wpływ szereg elementów, w tym wydajność komputera czy smartfonu, jakość routera, obciążenie sieci czy choćby pora dnia. Wszystkie rezultaty należy więc co do zasady traktować orientacyjnie. W najlepszym przypadku do przeprowadzenia testu należy odłączyć od sieci lokalnej wszystkie inne urządzenia, które mogą pobierać dane, a przynajmniej uczulić innych domowników, by przez moment "nie korzystali z internetu".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie zmienia to jednak faktu, że testowanie szybkości internetu to popularna czynność, która może się przydać w wielu momentach. Na podstawie przeprowadzonych speedtestów powstają statystyki, dzięki którym dowiadujemy się, gdzie w Polsce internet jest najszybszy. Analizując ofertę dostawców internetu warto sprawdzić mapę światłowodów oraz mapę zasięgu LTE i 5G w przypadku sieci komórkowej.

Speedtest na stronie internetowej

Jedną z najpopularniejszych metod testowania szybkości internetu jest odwiedzenie odpowiedniej strony internetowej, gdzie webowa aplikacja przeprowadza użytkownika przez proces testowania szybkości łącza. Zazwyczaj można to zrobić w trybie zautomatyzowanym, co pozwoli automatycznie dobrać najkorzystniejszy serwer z uwagi na lokalizację komputera i warunki połączenia.

Przykładowy test w Speedtest od Ookla
Przykładowy test w Speedtest od Ookla© dobreprogramy | Oskar Ziomek

Działanie użytkownika zwykle sprowadza się do naciśnięcia przycisku "Start" i poczekania na wynik. W odpowiedzi - jak w znakomitej większości testów tego rodzaju - otrzymamy informację o prędkości internetu podczas pobierania danych, wysyłania oraz ping (wyrażony w milisekundach). To opóźnienie kluczowe m.in. w grach online.

Do najpopularniejszych stron pozwalających wykonać w ten sposób speedtest należą:

Test szybkości internetu w aplikacji

Korzystając z telefonu naturalnie można sprawdzić szybkość internetu analogicznie, jak przy komputerze, ale wygodniejsza może się okazać aplikacja. Na rynku nie brakuje licznych propozycji, a wiele z nich znajdziecie w naszym katalogu oprogramowania.

Testując internet w telefonie warto pamiętać, że w przypadku podłączenia do sieci Wi-Fi, aplikacja domyślnie przetestuje właśnie tę drogę transmisji danych. Chcąc sprawdzić szybkość internetu mobilnego, wpierw należy odłączyć się od Wi-Fi, by smartfon przestawił się na transmisję danych komórkowych.

Warto pamiętać, że (zwłaszcza w przypadku dobrego zasięgu) przeprowadzenie speedtestu powoduje transmisję dużej paczki danych, co dla niektórych może oznaczać znaczne zubożenie pakietu w abonamencie.

Speedtest w wyszukiwarce Google

Korzystanie z odpowiednich stron z aplikacjami webowymi nie jest niezbędne, by sprawdzić swój internet. Można to zrobić również bezpośrednio w wyszukiwarce Google, wpisując frazę "speedtest" lub "test szybkości internetu". Na ekranie pojawi się mini-aplikacja, która działa analogicznie jak wspomniane wcześniej metody. Google korzysta w tym przypadku z mechanizmu testowania prędkości łącza dostarczanego przez M-Lab.

Wynik testu prędkości internetu w Google
Wynik testu prędkości internetu w Google© dobreprogramy

Test łącza w opcjach routera

Opcją dla zaawansowanych jest zalogowanie do ustawień modemu lub routera w domu, gdzie zazwyczaj również można znaleźć wbudowane narzędzie do testowania szybkości internetu. Działa ono w podobny sposób, jak wymienione wcześniej, ale siłą rzeczy pozwala wyeliminować wpływ urządzenia końcowego na wynik.

Jeśli więc posiadamy stosunkowo stary komputer lub smartfon i szukamy słabego ogniwa kiepskiej szybkości internetu w urządzeniu, warto zalogować się do routera, by sprawdzić prędkość sieci na jego poziomie (wyeliminujemy w ten sposób na przykład wpływ na wynik kiepskich anten Wi-Fi).

Chcąc przeprowadzić test tego rodzaju, trzeba zapoznać się z instrukcją do danego modemu lub routera. Znakomita większość popularnych urządzeń na rynku pozwala przeprowadzić taki test z poziomu ustawień administratora. Do tych natomiast dostaniemy się zwykle po wpisaniu w polu adresu w przeglądarce adresu IP w formacie 192.168.x.x, a później po podaniu loginu i hasła do konta administratora.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)