mObywatel z nową funkcją. Specjalnie dla młodych kierowców

mObywatel 2.0
mObywatel 2.0
Źródło zdjęć: © mObywatel

21.07.2023 08:52, aktual.: 21.07.2023 10:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

mObywatel zyska nową funkcję. Przygotowano ją specjalnie dla młodych kierowców.

Nowa wersja aplikacji mObywatel pozwala na załatwianie wielu spraw. Jedną z cech, o których mówi się najwięcej, jest mDowód, który jest teraz równoznaczny z plastikowym dokumentem. Niebawem w aplikacji ma się jednak pojawić coś dedykowanego młodym kierowcom. Zapowiedziano datę premiery tymczasowego prawa jazdy w rządowej aplikacji.

Minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński, poinformował, że do aplikacji mObywatel trafi moduł tymczasowego prawa jazdy. Narzędzie to pozwoli na poruszanie się pojazdem po drogach publicznych w okresie między zdaniem egzaminu a wydaniem fizycznej wersji dokumentu. To ukłon w stronę młodych kierowców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, minister zwrócił uwagę, że już dziś nie ma w naszym kraju obowiązku wożenia przy sobie prawa jazdy.

- Natomiast chcemy, aby młodzi ludzie mogli jak najszybciej cieszyć się możliwością korzystania z nowo uzyskanych uprawnień - tłumaczył minister.

- Dzisiaj ogłaszamy de facto to, że po zdanym egzaminie można wsiąść za kółko i wrócić już z nowo nabytymi uprawnieniami do domu - podkreślił.

Nowa funkcja mObywatela będzie udostępniana stopniowo. Wdrożenie rozpocznie się 7 sierpnia 2023 r. Ze słów ministra wynika, że początkowo dostęp do niej otrzyma niewielka grupa użytkowników, która stopniowo będzie się rozrastać. Do wszystkich użytkowników aplikacji dotrze ona najpóźniej 21 sierpnia 2023 r.

Przypomnijmy, że mObywatel 2.0 został udostępniony 14 lipca 2023 r. Do tej pory z możliwości korzystania z mDowodu, czyli cyfrowej wersji dowodu osobistego, skorzystał już milion Polaków. mDowód umożliwia załatwienie wielu spraw, bez konieczności legitymowania się fizycznym, plastikowym dokumentem.

Za pośrednictwem aplikacji mObywatel można m.in. logować się do e-Urzędu Skarbowego czy realizować recepty bez podawania numeru PESEL, a także korzystać z mLegitymacji szkolnej czy potwierdzić zniżki na przejazdy koleją, uprawnień emeryta/rencisty lub uprawnień adwokackich. Aplikacja dostępna jest na urządzenia z systemem iOS i Android, można pobrać ją z naszego katalogu.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)