SMS na numer 459050108. Twój telefon mógł go sam... wysłać

SMS o weryfikacji konta Google
SMS o weryfikacji konta Google
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

22.02.2022 17:11, aktual.: 22.02.2022 17:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Google weryfikuje numer telefonu" brzmi główna część lakonicznego SMS-a, który może się pojawić w historii wiadomości każdego smartfonu z Androidem. Co ciekawe, może zostać zarówno odebrany, jak i automatycznie wysłany przez urządzenie. To nie jest oszustwo.

Do naszej redakcji zgłosiła się czytelniczka Anna podejrzewająca oszustwo w SMS-ie ze skróconym linkiem, który informuje o weryfikacji konta Google. Wiadomość została - uwaga to nie błąd - automatycznie wysłana przez smartfon, w tym przypadku na numer +48459050108. Choć podejrzenia są w pełni uzasadnione, tu nie ma mowy o oszustwie. Tego typu dziwna komunikacja to autentyczna droga weryfikacji numeru telefonu.

Co więcej, użytkownik konta Google sam się na nią zgadza, choć mało kto jest świadomy, że podobne wiadomości mogą być nie tylko odbierane, ale i automatycznie wysyłane przez system Android. Google sprawdza w ten sposób, czy użytkownik danego konta rzeczywiście dalej korzysta z zadeklarowanego numeru kontaktowego. Skrócony link prowadzi zaś do autentycznej strony pomocy technicznej Google'a na ten temat.

SMS o weryfikacji konta Google
SMS o weryfikacji konta Google© dobreprogramy | Czytelniczka Anna

Niefortunna treść SMS-a, który na pierwszy rzut oka przypomina kolejną kampanię oszustów zachęcających do kliknięcia skróconego linku jest niezmienna przynajmniej od... kilku lat. Temat regularnie wraca na tapet, a same wiadomości wysyłane są z różnych numerów. Co istotne, po otrzymaniu (lub automatycznym wysłaniu) takiej wiadomości SMS, nie trzeba nic robić. W praktyce można ją od razu usunąć z telefonu.

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)