Telefon z numeru 451400728. "Potencjalne oszustwo z fotowoltaiką"

Telefon z numeru 451400728. "Potencjalne oszustwo z fotowoltaiką"

Uwaga na połączenia z nieznanych numerów
Uwaga na połączenia z nieznanych numerów
Źródło zdjęć: © Pixabay, dobreprogramy
Oskar Ziomek
16.02.2023 07:42, aktualizacja: 16.02.2023 08:49

Telefon z numeru +48451400728 to połączenie, którego lepiej nie odbierać. Można w ten sposób narazić się na nieuczciwą ofertę związaną z fotowoltaiką. Dzwoniący z numeru 451400728 to w praktyce automat, który przeprowadza "rozmowę" o rzekomo możliwym dofinansowaniu do paneli fotowoltaicznych.

Przychodzące połączenie z numeru 451400728 to "potencjalne oszustwo z fotowoltaiką" - wynika z klasyfikacji zagrożenia w serwisie nieznany-numer.pl. Na problem zwrócił uwagę nasz czytelnik Sebastian, który dostał takie połączenie i celowo je odebrał. Chociaż posiada w smartfonie aplikację wykrywającą niechciane połączenia (tutaj Orange Telefon), postanowił odebrać telefon, zakładając, że klasyfikacja numeru +48451400728 może być błędna, przez co mógłby przeoczyć ważną rozmowę.

Rozpoznanie podejrzanej oferty fotowoltaiki okazuje się jednak trafne. "Wyróżnikiem tej 'rozmowy' było to, iż dosłownie w momencie uzyskania połączenia automat zaczął odtwarzać nagraną ofertę dofinansowania na energię. Nie można było przerwać nagrania nawet wciskaniem przycisków na klawiaturze, mogłem się jedynie rozłączyć. Prawdopodobnie to całkowicie zautomatyzowany scam" - tłumaczy pan Sebastian. Analogiczną sytuację potwierdza jeden z komentarzy w serwisie nieznany-numer.pl. Wszystko wskazuje więc na to, że połączenie z numeru 451400728 to tzw. robocall.

Ostrzeżenie o złośliwym połączeniu przez Orange Telefon
Ostrzeżenie o złośliwym połączeniu przez Orange Telefon© dobreprogramy

Widząc połączenie z takiego numeru warto więc po prostu je zignorować, a przynajmniej pamiętać podczas "rozmowy", że w praktyce jest realizowane przez automat, a wcześniej nagrane odpowiedzi dobierane zgodnie z rozwojem rozmowy. Kontrowersyjną pozostaje kwestia, czy odpowiedzi są ustalane w pełni przez sztuczną inteligencję analizującą wypowiedzi rozmówcy, czy też po drugiej swoją pracę wykonuje człowiek dobierający konkretne odpowiedzi. Nie zmienia to faktu, że całość dąży do uzyskania od rozmówcy części danych osobowych na potrzeby kolejnego połączenia w przyszłości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Chcąc automatycznie blokować, a przynajmniej rozpoznawać podejrzane połączenia telefoniczne, w smartfonie można zainstalować dodatkową aplikację. Poza wspomnianym dialerem Orange Telefon, inne popularna opcja to aplikacja Truecaller: Czyj to numer. Warto pamiętać, że takie rozwiązania wykorzystują bazy znanych numerów, które z jakichś przyczyn są podejrzane. Nie można zakładać, że w ten sposób wykryte zostaną wszystkie próby oszustwa i niechciane połączenia telefoniczne.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)