Telefon z numeru +675. Nie oddzwaniaj

Uwaga na telefony z kierunkowego +675
Uwaga na telefony z kierunkowego +675
Źródło zdjęć: © Pixabay, dobreprogramy
Oskar Ziomek

24.05.2024 10:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nieodebrane połączenie z numeru +675 powinno wzbudzić uzasadnione podejrzenia, a dokładnie taki telefon otrzymał nasz czytelnik Grzegorz. To atak wangiri znany także jako "one call". Oszuści liczą na odruchowe połączenie zwrotne, co narazi ofiarę na dopłatę niemałej kwoty do rachunku za telefon.

Jeden z naszych czytelników poinformował nas, że zobaczył w telefonie połączenie z numeru z kierunkowym +675. To numer z Papui Nowej Gwinei, idealnie wpisujący się w znany schemat oszustwa wangiri (oczywiście przy założeniu, że odbiorca nie oczekuje zawodowego telefonu z tego regionu lub nie posiada tam rodziny). Dzwoniący celowo wykonują krótkie, niemożliwe do odebrania połączenie z "egzotycznych" numerów zarejestrowanych jako płatne i liczą na odruchowy telefon zwrotny od ofiary.

Telefon z numeru +675 jest szczególnie niebezpieczny, bo kierunkowy 67 jest znany w Polsce dla numerów zarejestrowanych w Pile - to zagrożenie znane od wielu lat. Widząc nieznany numer w telefonie i (niesłusznie) ignorując obecność symbolu "+", użytkownik może więc założyć, że przeoczył ważne połączenie z kraju. Tymczasem oddzwaniając naraża się na dodatkowe opłaty, które zostaną doliczone do rachunku telefonicznego. W ten sposób atakujący dodatkowo się bogacą.

Nieznane numery z kierunkowym +675 to oczywiście tylko przykłady. Atakujący wykorzystują równolegle wiele numerów tego rodzaju zarejestrowanych w różnych regionach, a co za tym idzie z różnymi kierunkowymi. Poza numerami z Papui Nowej Gwinei (+675), przez lata obserwacji ataków wangiri najczęściej odnotowywaliśmy analogiczne połączenia z kierunkowymi z następujących krajów:

  • Mołdawia (+373),
  • Afganistan (+93),
  • Mali (+223),
  • Białoruś (+375),
  • Włochy (+39),
  • Azerbejdżan (+994).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Widząc nieodebrane połączenie z nieznanego numeru w telefonie, warto upewnić się we własnym zakresie, że bliskim nie grozi jakieś niebezpieczeństwo, a na sam numer co do zasady nie oddzwaniać, by nie ryzykować naliczenia opłat. Przed dodatkowymi kosztami w takich sytuacjach można się ustrzec, wcześniej aktywując u operatora blokadę tego rodzaju połączeń. Warto również rozważyć instalację aplikacji, które ostrzegają przed niechcianymi połączeniami i niebezpiecznymi numerami - na przykład TrueCaller.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)