Android Auto z interfejsem Coolwalk. Tak wygląda nowy system

Android Auto z interfejsem Coolwalk. Tak wygląda nowy system

Android Auto i interfejs Coolwalk
Android Auto i interfejs Coolwalk
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
17.02.2023 16:03

Android Auto z interfejsem Coolwalk to kolejny kamień milowy w historii rozwoju systemu dla kierowców. Dzięki dzielonemu interfejsowi użytkownicy mogą jednocześnie widzieć nawigację GPS i dodatkowy panel, gdzie Android Auto wyświetla inne aplikacje.

System Android Auto z dnia na dzień działa w oparciu o nowy interfejs Coolwalk w kolejnych samochodach. Nie jest do tego konieczne korzystanie z bezwzględnie najnowszej wersji oprogramowania, bo zmiana aktywowana jest przez Google'a po stronie serwera. W moim telefonie Coolwalk pojawił się mimo, że zainstalowany jest tu Android Auto 8.6, a najnowsze w tej chwili wydanie to Android Auto 8.8. Dzielony interfejs działa bez względu na proporcje ekranu w samochodzie.

W efekcie kierowcy używający Androida Auto mogą od teraz wygodniej obsługiwać multimedia i inne aplikacje. Co do zasady chodzi o dzielenie interfejsu na dwie części tak, by jednocześnie widoczna była mapa (w przypadku typowego wyświetlacza o proporcjach zbliżonych do 16:9 zajmująca około dwie trzecie ekranu) oraz dodatkowy panel - mogący wyświetlać na przykład odtwarzacz muzyki, proponowane cele do nawigacji czy ekran rozmowy, jeśli w użyciu jest zestaw głośnomówiący.

Android Auto i interfejs Coolwalk - na bocznym panelu główny widok Spotify
Android Auto i interfejs Coolwalk - wybrane "dla Ciebie" ze Spotify

Użytkownicy Androida Auto, którzy wolą starszy układ bez dzielonego ekranu nadal mogą z niego korzystać, ale Google ewidentnie nalega, by przekonać się do Coolwalka. Domyślnie bowiem to on jest teraz włączany w samochodzie, a przechodzenie do pełnoekranowych aplikacji wymaga dodatkowych dotknięć wyświetlacza. Wciąż można jednak oglądać np. z Google Maps na całym ekranie, czy też sam ekran odtwarzania choćby ze Spotify - gdy nie jest potrzebna nawigacja GPS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skoro o odtwarzaczach mowa, w moim przypadku aktywowany Coolwalk okazał się również jednoznaczny z włączeniem nowego interfejsu na głównym ekranie odtwarzania muzyki w Androidzie Auto. Chodzi o odejście od pierścieniowego paska postępu utworu wokół przycisku play/pauza na rzecz poziomego paska typowego dla aplikacji komputerowych. Przy okazji sam pasek stał się interaktywny - możliwe jest dowolne przewijanie utworu poprzez przeciąganie punktu odtwarzania - tak samo, jak w przypadku filmów na YouTubie.

Nowy interfejs odtwarzania w Androidzie Auto
Nowy interfejs odtwarzania w Androidzie Auto© dobreprogramy | Oskar Ziomek

Interfejs Coolwalk w Androidzie Auto jest interaktywny - boczny panel nie jest tylko potokiem informacji, ale pozwala obsługiwać inne aplikacje wyświetlane w tym miejscu. Można w ten sposób między innymi zaplanować drogę w nawigacji w proponowane miejsce, zakończyć rozmowę telefoniczną, czy obsługiwać odtwarzacz muzyki - przełączając utwory lub przeglądając proponowane listy odtwarzania.

Android Auto - Coolwalk proponuje cele w nawigacji i listę odtwarzania muzyki
Android Auto i Coolwalk - w trakcie rozmowy telefonicznej

Jak można się spodziewać, interfejs Coolwalk w Androidzie Auto uwzględnia zmiany kolorów wymuszane przez system. W praktyce przejście z kolorów dziennych na nocne widać jednak głównie na mapie (i oczywiście w jasności podświetlenia, ale to już funkcja czysto sprzętowa).

Android Auto - nocne kolory i interfejs Coolwalk
Android Auto - wymuszony odwrócony układ interfejsu

Jako ciekawostkę warto dodać, że da się wymusić odwrotny układ interfejsu (mapę po prawej stronie ekranu, dodatkowy panel po lewej), zaglądając do ustawień Androida Auto w telefonie. Układ zmieni się po ustawieniu samochodu z kierownicą po prawej stronie. Warto jednak pamiętać, że zmienia się wtedy także układ innych elementów obsługi Androida Auto, co nie każdemu może się spodobać.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)