Dostałeś SMS o "filmie z twoją twarzą"? Link to przynęta

Dostałeś SMS o "filmie z twoją twarzą"? Link to przynęta

Wiadomości SMS
Wiadomości SMS
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
21.01.2022 13:52

Fałszywe wiadomości SMS dotyczące "filmów z twoją twarzą" ponownie atakują smartfony Polaków. Oszuści liczą, że odbiorca pokusi się o kliknięcie załączonego linku, a tym samym trafi na spreparowaną stronę. Dalej można stracić między innymi dane lub pieniądze.

O kolejnej fali ataku ostrzega Niebezpiecznik, ale nowe, napływające zgłoszenia o takich wiadomościach odnotowujemy także w redakcji. Sama forma ataku nie jest jednak niczym nowym, bo po raz pierwszy takie SMS-y opisywaliśmy na początku stycznia. Już wtedy treść przybierała różne formy, ale wszystkie wiadomości łączyło jedno - jako punt zaczepienia wykorzystano "twarz odbiorcy" sugerując, że został w jakiś sposób nagrany, a jego wizerunek upubliczniony. Pod linkiem powinien zaś znaleźć rzeczony materiał.

W praktyce łącze nie prowadzi do żadnego - tym bardziej autentycznego - filmu. Można natomiast trafić stronę, gdzie użytkownik będzie kuszony instalacją (fałszywej) aplikacji. Jeśli się na to zdecyduje, najprawdopodobniej zainfekuje smartfon szkodliwym oprogramowaniem. Zależnie od konkretnej sytuacji, może to być tylko adware przeszkadzający niechcianymi reklamami, albo trojan bankowy, taki jak Joker, który potrafi przejmować niektóre dane, czy zapisywać ofiarę do niechcianych usług premium.

Fałszywe SMS-y w różny sposób dotykające tematyki upubliczniania wizerunku potencjalnej ofiary to tylko jeden z wielu rodzajów ataków, które w ostatnim czasie obserwujemy. Wciąż zdarzają się także wiadomości dotyczące paczek i zamówień, jak również nieodebranych połączeń. Wszystkie zdają się być wysyłane przez tę samą grupę atakujących z uwagi na zbliżoną formę, sposób redagowania treści i załączane linki w zbieżnej grupie domen.

Wszystkie otrzymywane SMS-y, które budzą niepokój odbiorcy, można zgłaszać specjalistom z CERT Polska do analizy. Służy do tego specjalny numer telefonu, na który można przekazać otrzymany SMS. Usługa jest darmowa i dostępna dla każdego. Wysyłając wiadomość należy pamiętać, by nie zmieniać jej treści.

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)